Użytkowanie energii elektrycznej.

#49
Temat utworzony · 2 Posty · 102 Wyświetlenia
  • Co to jest bezpiecznik? Kiedy powstaje zwarcie?

  • Fizycznie zwarcie powstaje, gdy rezystancja w obwodzie spada nam do bardzo małych wartości. Co za tym idzie? Rośnie nam natężenie (i ma wartość o wiele większą niż natężenie robocze), przez co instalacja może się przypalić, uszkodzić czy dojść nawet do pożaru. Przyczyn zwarć można szukać mnóstwo: przerwanie izolacji czy samej instalacji, zawilgocenie, nieodpowiednia obsługa maszyn, sprzętów czy przeciążenie instalacji (np. poprzez używanie zbyt dużej ilości sprzętu) a także wyładowania atmosferyczne.

    Przed skutkami zwarcia chronić nas mają bezpieczniki. To one przerywają obwód elektryczny po przekroczeniu danej na bezpieczniku wartości natężenia. Zazwyczaj jest to 10-15 amperów, są również na o wiele większe natężenia. To zależy od potrzeb i celu instalacji. Dzięki nim uszkodzenia instalacji przez wielkie wartości natężenia są zatrzymywane i nie rozprzestrzeniają się.

    Jeśli chodzi o bezpieczeństwo instalacji, warto również posiadać wyłącznik różnicowo - prądowy (tzw. różnicówka). To ona niezwłocznie odcina obwód po wykryciu, że prąd wpływający jest różny prądowi wypływającemu. Mając takie zabezpieczenie, gdy nie daj Boże ktoś wywoła zwarcie np. przecinając przewód, może nam uratować życie.

Ostatnio dodane zadania: