Tarcie kinetyczne.

#47
Temat utworzony · 2 Posty · 55 Wyświetlenia
 • Od czego zależy siła tarcia? Kiedy odczuwamy siłę tarcia? -proszę o proste przykłady z życia codziennego. 😉

 • Fizycznie rzecz ujmując tarcie zależy tylko od dwóch rzeczy, idąc za wzorem T = μ * N.
  Współczynnik μ określa nam współczynnik tarcia, który jest zależny od rodzaju powierzchni. A więc pierwszą rzeczą wpływającą na tarcie jest rodzaj powierzchni (np. na gładkim szkle tarcie będzie o wiele mniejsze niż na asfalcie).
  N określa nacisk jaki ciało działa na podloże. Z tym wiąże się przede wszystkim masa ciała, siła grawitacji a także kąt pod jakim przesuwamy ciało.

  Tarcie działa przeciwnie do ruchu, jakim prowadzimy ciało, a więc ono stawia nam opór gdy prowadzimy ciało.

  Oczywiście jest wiele życiowych rzeczy sprawiających że tarcie jest mniejsze lub większe. Tu już wpływ ma rodzaj tarcia. Przykłady:

  Tarcie toczne - wiadomo, że koło samochodu będzie wywierało o wiele mniejsze tarcie niż prostopadłościenny klocek czy np. mebel o tej samej masie. Tu pragnę wspomnieć że tarcie jest zmieniane również w ciepło - gdy dotkniemy opon samochodu po przejechanych kilkuset kilometrów na autostradzie, będzie ono ciepłe.

  Tarcie ślizgowe, suche, płynne- logicznym jest, że możemy zmniejszyć tarcie nawilżając daną powierzchnię wodą, a jeszcze mniejsze, gdy nawilżymy już np. olejem (tu zależy od grubości smaru, lepkości cieczy i prędkości ciała trącego)

  Również występuje coś takiego jak tarcie statyczne i kinetyczne. Często w życiu przesuwając coś, jakiś mebel, cokolwiek co daje nam tarcie, zauważamy, że najtrudniej jest ruszyć, wprawić ciało w ruch. Musimy przeciwstawić się tarciu statycznemu, a więc związanego ze spoczynkiem ciała. Gdy już je wprawimy w ruch, wówczas jest nam o wiele lżej - już mamy do czynienia z tarciem kinetycznym (związanym z ruchem).

  Tarcie to nie tylko przesuw ciała stałego o ciało stałe, również w cieczach ono występuje np. łódź motorowa poruszająca się po wodzie.

  Ta siła jest nieodzownym elementem w naszym życiu, często nam przeszkadza, przez nią często pewne elementy musimy schładzać, smarować, aby zmniejszać tę siłę a również tracimy przez nią na energii.

  Również siła tarcia może nam pomagać - np. podczas szybkiego chodzenia. Gdy stąpamy butem o powierzchnię, wówczas "podpieramy się" i czujemy podparcie - tym podparciem jest właśnie siła tarcia i dzięki niej nasz chód jest bardzo wygodny.

Ostatnio dodane zadania: