Pomyłka językowa może być źródłem zabawnej lub dramatycznej historii.

#1791
Temat utworzony · 2 Posty · 64 Wyświetlenia
  • Pomyłka językowa może być źródłem zabawnej lub dramatycznej historii. Wybierz jedno z opcji i napisz opowiadanie które będzie miało komediowy lub tragiczny charakter.

  • Historia ze znakami interpunkcyjnymi w tle.

    W czasach, kiedy o losach ludzi decydowały przepowiednie, pewien władca udał się do jednej z wyroczni, aby zasięgnąć opinii o wyprawie, do której się szykował.
    Władca był bogaty i zapobiegliwy, przepowiednię więc kazał sobie spisać na pergaminie. Otrzymał słowa napisane dość koślawym, nieczytelnym pismem, które głosiły: „Zwyciężysz nie zginiesz”. Uradowany wróżbą, zebrał wojska i wyruszył na wyprawę, podczas której nie dość, że przegrał z kretesem, to jeszcze poległ, zabity przez wrogów. Oburzeni bliscy udali się do wyroczni, celem odzyskania pieniędzy za wróżbę. Kapłanki jednak odpowiedziały, że przepowiednia była prawdziwa, a władca tylko sam sobie ją zinterpretował. Słowa bowiem należało odczytać: „Zwyciężysz? – Nie. Zginiesz.”

    Historia w prosty sposób pokazuje znaczenia znaków interpunkcyjnych we właściwym odczytaniu zdania. Ta pomyłka językowa kosztowała władcę życie.

Ostatnio dodane zadania: