Dokonaj próby odczytania budowanego przez malarza nastroju.

#1790
Temat utworzony · 2 Posty · 20 Wyświetlenia
 • Dokonaj próby odczytania budowanego przez malarza nastroju. Co sądzisz o tym obrazie? Czy ci się podoba?​

  Edvard Munch "Krzyk"
  pobrany plik.jpg

 • Obraz „Krzyk” Edvarda Muncha ukazuje na pierwszym planie postać w geście rozpaczy. Usta i oczy są szeroko otwarte, dłonie obejmują głowę. Postać znajduje się na moście, w dali widzimy dwie sylwetki ludzkie i pejzaż z krwisto- pomarańczowym niebem.

  Obraz określony jest szerokimi pociągnięciami pędzla, wyraźnym rysunkiem i zdecydowanymi plamami. Barwy są stonowane, z przewagą czerni, błękitu i ugru, tylko niebo określone jest ognistym kolorem pomarańczowym i czerwienią. Postacie nakreślone są szkicowo, niemal schematycznie.

  Tytułowy „Krzyk” jakby rozchodzi się i drga na całym płótnie, podkreślany pociągnięciami pędzla. Wszystko jakby wibrowało, plątało się i rozchodziło w przestrzeń. W kontekście stonowanych postaci, mostu i pejzażu, niebo niemal płonie i materializuje się nad sceną główną. To nie chmury w oddali ale żywy organizm napierający na scenę.
  Dominuje nastrój rozedrgania. Postać na pierwszym planie wygina nienaturalnie ciało, jakby cała była krzykiem. Linie te powtórzone zresztą w pejzażu potęgują doznania.

  Obraz jest niepokojący, nie można przejść obok niego obojętnie. Emocje i ekspresja aż kipią z płótna. Pomimo bardzo trafnego ujęcia tematu, nie chciałabym codziennie oglądać tego płótna. Jest zbyt wymowne i przygnębiające, jak dla mnie. Doceniam jednak kunszt malarski i sposób obrazowania.

Ostatnio dodane zadania: