Opisz obraz Stanisława Ignacego Witkiewicza „Portret Marii Nawrockiej”.

Temat utworzony · 2 Posty · 11 Wyświetlenia
  • Opisz obraz Stanisława Ignacego Witkiewicza „Portret Marii Nawrockiej”.

• „Portret Marii Nawrockiej” Stanisława Ignacego Witkiewicza
    to pastel na papierze o wymiarach 63x38cm.

Praca ukazuje Marię Nawrocką jako figurę szachową, na kawowym stoliku, pośród bibelotów – lusterka i czegoś w rodzaju apaszki, z papierosem. Jest to popiersie obejmujące głowę, część korpusu i rękę. Modelka w zadumie podpiera głowę ręką z tlącym się papierosem. W tle mamy sylwetki dwóch osób – prawdopodobnie kobiety i mężczyzny.
    Pastel utrzymany jest w monochromatycznej stylistyce z kilkoma barwnymi akcentami – żółcieniem obrusu lub blatu stolika oraz czerwienią policzków, ust i elementów przedmiotów.
    W kompozycji dominuje nerwowa, bardzo dynamiczna kreska, która określa zarówno bryłę samej modelki, jak i postacie w tle.
    Praca wydaje mi się wieloznaczna w odbiorze. Emanuje z niej tajemniczość i swego rodzaju dowcip artysty. Jest lekka i swobodna. Podoba mi się.

8fc95c3b9ba37dbca7f77ada5747bfd6.jpg

„Portret Marii Nawrockiej” Stanisława Ignacego Witkiewicza z 1925 VII to pastel na papierze o wymiarach 115x99 cm.
    Kobieta ukazana jest w pozycji siedzącej z rękoma skrzyżowanymi na kolanach i z tlącym się papierosem. Ubrana jest we wzorzystą suknię z dość dużymi pawimi oczyma oraz futerkowym wykończeniem pod szyją. Po lewej i prawej stronie mamy kompozycje martwych natur – taca z jabłkami na pierwszym planie i popielniczka z fragmentami owoców za postacią. W tle pejzaż – drzewa owocowe, góra i dom nad jeziorem.
    Pastel emanuje barwami, kłębią się one i mieszają tworząc swoistą barwną mozaikę. Dominują odcienie żółci połączone z ugrem. Rysunek jest jasno określony i wyrazisty.
    Obraz jak gdyby drga cały, jedynie twarz Marii opracowana jest subtelnymi plamami z delikatnym rysunkiem włosów i elementów twarzy. Ona jest jakby oazą spokoju pośród dynamicznego krajobrazu.
    Jak dla mnie obraz jest zbyt rozchwiany, dynamiczny, dużo się na nim dzieje. Wolę przedstawienia bardziej stonowane.

73f020a25471ae10ea782a5d0474b5c8.jpg

Komentarze do zadania:

Ostatnio dodane zadania: