Dowiedz się kim był autor książki "Król Maciuś Pierwszy".

#1736
Temat utworzony · 2 Posty · 23 Wyświetlenia
 • Dowiedz się kim był autor książki "Król Maciuś Pierwszy" i napisz notatkę o jego działalności.

 • Autorem książki " Król Maciuś Pierwszy " jest Janusz Korczak.

  Janusz Korczak z wykształcenia był lekarzem, w swoim życiu zasłynął także jako pisarz i pedagog. Był również działaczem społecznym i zapalonym publicystą. Jako lekarz spełniał się zawodowo, leczył najuboższych za darmo i poświęcał się w swojej pracy dla dobra społeczeństwa. Będąc pedagogiem założył Dom Sierot do którego były przyjmowane żydowskie dzieci, zarówno te osierocone, jak i te pochodzące z biedniejszych rodzin. W miejscu tym stworzył on dla nich specyficzny azyl, a także wprowadzał pionierskie zasady odnoszące się do wychowywania swoich podopiecznych. Można powiedzieć, że w placówce panował pewien ustrój demokratyczny, który tworzyły same dzieci i były za niego w pełni odpowiedzialne. Miało to na celu stworzenie uporządkowanego świata, w którym panował ład i porządek, podopieczni mieli tam swoje prawa jak i obowiązki. Autor książki '' Król Maciuś Pierwszy '' robił to z miłości wobec dzieci, pragnął aby w przyszłości stali się oni prawymi i dobrymi ludźmi. Jako publicysta zasłynął pomysłem wydawania pisma '' Mały Przegląd ''. Było ono pisane przez dzieci opisujące problemy z którymi muszą borykać się na co dzień. Na uwagę zasługuje fakt, że Janusz Korczak przebywał w Gettcie Warszawskim, gdzie opiekował się dziećmi i starał się zapewnić im odrobinę normalności i szczęścia. Poświęcał się temu bez reszty do samego końca, nawet wtedy kiedy został wraz ze swoimi podopiecznymi wywieziony do Treblinki.
  Ten krótki życiorys mówi nam o tym, jakim Janusz Korczak był człowiekiem. Z pewnością charakteryzowała go miłość do bliźniego, a zwłaszcza dla dzieci, które stały się dla niego całym światem. Co więcej, los innych ludzi nie był mu obojętny, leczył najuboższych nie biorąc za to żadnych pieniędzy i udzielał się społecznie. Cechowała go także tolerancja w stosunku do odmienności, zawsze starał się znajdywać jakieś pierwiastki dobra, gdyż wierzył, że każdy ma w sobie coś dobrego, nawet jego oprawcy.
  Biorąc to wszystko pod uwagę, Janusz Korczak był wielkim człowiekiem, wspaniałym pedagogiem i pisarzem. Oddawał swoje cały serce dzieciom i doskonale rozumiał ich problemy.
  Na koniec warto przytoczyć wypowiedź jednej z wychowanek Domu Sierot :

  '' Janusz Korczak zapewne był czarodziejem, który bez trudu zjednywał sobie serce dziecka. Z każdego spojrzenia i gestu promieniowała tak głęboka, spokojna i prawdziwa miłość, że dziecko u jego boku natychmiast czuło się bezpiecznie i ufne. ''

Ostatnio dodane zadania: