'' Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu. ''

#1660
Temat utworzony · 4 Posty · 113 Wyświetlenia
 • '' Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu. '' - wyjaśnij własnymi słowami cytat pochodzący z '' Małego Księcia. ''

 • Powyższa maksyma zwraca uwagę na to, aby nie oceniać nikogo poprzez pryzmat jego wyglądu czy statusu materialnego. Powinno się kierować w życiu prawdziwymi uczuciami i emocjami, których nie da się zobaczyć gołym okiem ani nawet dotknąć. W taki sposób można dostrzec wnętrze każdego człowieka, wszystko to, co jest w nim dobre. Dzięki temu zawierane są nierozerwalne przyjaźnie, a także ludzie uczą się niełatwej sztuki kochania. Są oni w stanie podążać za pragnieniami i widzą sens swojego życia. Tylko poprzez ‘patrzenie sercem’ ludzie potrafią pokonywać problemy, które pojawiają się na ich drodze. Nie da się w żaden sposób zastąpić tego, co ktoś może zaoferować z głębi swojej duszy. Warto pielęgnować wszystkie te wartości, ponieważ pomagają one rozumieć, co jest w życiu najważniejsze i docenić obecność najbliższych osób.

  1. Widzi się lepiej sercem niż oczami ponieważ, liczy się wnętrze człowieka i jego postępowanie, a nie jego wygląd. Patrząc na innych wielu rzeczy nie dostrzegamy i to może okazać się mylne. Dlatego trzeba spojrzeć w głąb innej osoby by poznać jej prawdziwą wartość.
  2. Widzi się lepiej sercem niż oczami, bo to co najlepsze w człowieku skrywa się przed wzrokiem. Nie możemy ocenić człowieka tylko po jego wyglądzie.
  3. Widzi się lepiej sercem niż oczami dlatego, że sercem odczuwamy to co niewidoczne. Jest nawet przysłowie " Ładna miska jeść nie daje ", więc warto spojrzeć na człowieka z innej perspektywy niż tylko wygląd.
 • „Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu.” to piękny cytat pochodzący z utworu ‎Antoine de Saint-Exupéry'ego „Mały Książę”. Rozważając tę myśl doszłam do wniosku, że patrząc na człowieka jedynie za pomocą zmysłów, dostrzec możemy w nim tylko wygląd zewnętrzny. Widzimy jaką ma fryzurę, czy jest ładny, jak się ubiera, jak mówi. Widzimy tylko zewnętrzną otoczkę człowieka, jego cechy fizyczne. Nie dostrzegamy tego, co ukryte jest wewnątrz, w środku człowieka. Bardzo łatwo wtedy ulec złudnemu wizerunkowi i źle osadzić drugą osobę.
  To, co najważniejsze ukryte jest wewnątrz człowieka. Za pomocą zmysłów nie możemy zobaczyć jego uczuć, myśli i pragnień. Nie możemy poznać jego recepty na życie ani dowiedzieć się dlaczego postępuje tak, a nie inaczej. Nic nie wiemy o motywach jego postępowania, ani o tym, czy jest dobrym człowiekiem. Mamy tylko jego wygląd zewnętrzny, jakże nieraz mylny.
  Aby poznać piękno drugiego człowieka, które jest niewidoczne dla oczu, musimy spojrzeć nań „oczyma duszy”, czyli sercem. Tylko poznając uczucia drugiej osoby możemy w pełni poznać jego wartość. Możemy zobaczyć co ma „w środku”. Możemy sprawdzić, czy potrafi współczuć, kochać, czy jest przyjacielem, czy wręcz przeciwnie - jest osobą niegodną naszej przyjaźni, zawistną i małostkową.
  Moje dotychczasowe rozważania pozwalają wyciągnąć wniosek, że aby poznać drugiego człowieka nie wystarczą zmysły, bo prawdziwe piękno ukryte jest głębiej i zobaczyć je możemy jedynie sercem, bo „Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu.”.

Ostatnio dodane zadania: