Opisz wędrówkę dowolnej ryby.

#1581
Temat utworzony · 2 Posty · 25 Wyświetlenia
  • Opisz wędrówkę dowolnej ryby. Może być np: łosoś

  • Ryby w niektórych miejscach nie mają po prostu dogodnych warunków do rozrodu czy życia, więc rozpoczynają w pewnych okresach dalekie wędrówki. Niekiedy przemierzają tysiące kilometrów w celu znalezienia odpowiedniego obszaru.  
    Na przykładzie łososia można co nieco powiedzieć o wędrówkach na okres tarła. Ryby te wędrują w miejsce, w którym się urodziły, pokonując wiele kilometrów pod prąd rzeki, podczas okresu rozrodczego czyli tarła dochodzi u nich do bardzo widocznych zmian w wyglądzie zewnętrznym. Łososie potrafią pokonać wiele kilometrów bez pożywienia, często muszą przeskakiwać liczne wodospady lub pokonywać progi rzeczne.  Ryby te gdy wreszcie dotrą w miejsce docelowe składają ikrę. Te, które są bardziej wyczerpane niestety giną, a osobniki silniejsze przeżywają.

    Drugim gatunkiem wędrownym godnym uwagi jest węgorz, który żyje w wodach słodkich. Zwierzęta te składają ikrę w wodach słonych przemierzając wiele kilometrów. Kiedy w końcu tam docierają, są bardzo zmęczone i osłabione, więc umierają.
    ☞ Zagrożeniem dla wędrówki ryb jest zanieczyszczenie wód  i budowa na rzekach tam wodnych i elektrowni. Aby ułatwić rybom wędrówki buduje się specjalne przepławki składające się z wielu niskich stopni, które ryby z łatwością mogą pokonać w czasie swojej męczącej i wyczerpującej wędrówki.

Ostatnio dodane zadania: