Napisz opowiadanie twórcze w którym przedstawisz wcześniejsze losy Widma z II części '' Dziadów ''.

Temat utworzony · 2 Posty · 154 Wyświetlenia
  • Napisz opowiadanie twórcze w którym przedstawisz wcześniejsze losy milczącego Widma pojawiającego się pod koniec obrzędu opisanego w II części '' Dziadów ''. Napisz swoje wypracowanie tak, aby wykazać że dobrze znasz utwór Adama Mickiewicza. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 200 słów.

• Milczące widmo,
    Śmiech unosi się ponad łąkami, gdzie rozbawione dziewczęta siano grabią. Dokazują, śpiewają, praca, choć ciężka, wcale im w tym nie przeszkadza.

Zbliża się ku nim młodzieniec, przystojny, z uwagą się im przygląda.
    -- A gdzież Maria? Pasterka, przyjaciółka moja? Gdzież ją najdę?
    -- A juści w góry poszła, z owieczkami, tam ją obaczysz! – i wskazują wysoką górę za młodzianem.
    I poszedł młodzian za wskazaniem i odnalazł Marię. Dziewczę wcale nie było rade z wizyty. Serce jej ku innemu już odleciało. Młodzieńca chłodno przejęła.
    -- A po co żeś tu lazł? Wszak ja dawno już nie twoja! – Hardo dziewczyna rzecze do młodziana.
    On pełen smutku raz jeszcze próbuje los swój odwrócić.
    -- Nie rań mi serca, racz łaskawszym okiem spojrzeć! – rzecze.
    -- Idź skąd żeś przyszedł, nie chcę ja ciebie! Idźże precz! – dziewczę jest nieustępliwe.
    I odszedł młodzian, noga za nogą, z sercem żalem przepełnionym. A żałość tak wielką była, że chłopak miast na dół, na najwyższe szczyty się pofatygował by stamtąd w dół skoczyć i z żałości życie sobie odebrać.
    Na wieść o tym, pasterka struchlała, nie chciała wszak śmierci młodzieńca, chciała go tylko oddalić. Teraz żałość wielka ją ogarnęła.

Minęły lata, Maria wyszła za mąż, założyła rodzinę, lecz w sercu nadal ma kochanka, który sobie życie przez nią odebrał. Teraz przyszło opamiętanie, gdy on w grobie. Nosi żałobę choć wszyscy w domu zdrowi i nikt nie wie, skąd ten czarny kolor sukni.
    Przyszła, jak inni na Dziady, nie wiedziała, co ją tu spotka…

Ostatnio dodane zadania: