Napisz własną przypowieść, która zilustrowałaby jedno z podanych przysłów...

#1544
Temat utworzony · 2 Posty · 555 Wyświetlenia
  • Napisz własną przypowieść, która zilustrowałaby jedno z podanych przysłów: Co za dużo - to nie zdrowo lub Co dwie głowy, to nie jedna.

  • Co za dużo - to nie zdrowo
    Często, co za dużo, to nie zdrowo, przekonała się o tym mała myszka, która znalazła na polu kilkadziesiąt kłosów zboża. Rzuciła się ona na jadło bez opamiętania. Napychała swój mały żołądek ziarnami, nie znając umiaru. Po uczcie położyła się w cieniu i odpoczywała, ruszyć się bowiem nie mogła. Taką najedzoną i rozleniwioną naszedł kot. Bez trudu pochwycił obżartucha, bo pełny żołądek nie pozwalał myszce na ucieczkę. Pamiętajcie zatem o umiarze, nie tylko w jedzeniu, ale we wszystkim, bo co za dużo, to nie zdrowo.

    Co dwie głowy, to nie jedna.
    Zdarzyło się kiedyś, że całą noc szalała burza. Wyszedł rano rolnik na pole obejrzeć szkody po nocnej ulewie i dostrzegł wielkie drzewo leżące pośrodku uprawy. Długo zastanawiał się, jak usunąć konary, wielkie były one bowiem i ciężkie. I nie miał żadnego pomysłu. Poszedł więc do przyjaciela, aby ten pomógł mu uporać się z problemem. Przyjaciel popatrzył, zamyślił się i odrzekł, że należy obciążyć końce, aby wyrwać drugą stronę z ziemi i końmi wydobyć. Jak powiedział, tak zrobili. Pomysł okazał się sukcesem, ponieważ konary uwolnione z jednej strony z zagłębienia, dały się w prosty sposób wyciągnąć. Przypowieść ta zaś pokazuje, że co dwie głowy, to nie jedna.

Ostatnio dodane zadania: