klasa 5 geografia ktos umie napisac w miare z sensem

#1518
Temat utworzony · 2 Posty · 22 Wyświetlenia
  • SCHARAKTERYZUJ KRÓTKO CIEKAWY OBIEKT PRZYRODNICZY LUB KULTUROWY ZNAJDUJACY SIĘ NA TERENIE WYBRZEZA SLOWIENSKIEGO.Prosze o pomoc .

  • Słowiński Park Narodowy
    Słowiński Park Narodowy usytuowany jest w północnej części Polski, a tym samym leży nad Bałtykiem. Powstał on w 1967 roku. Jego symbolem jest mewa srebrzysta. Flora parku liczy około 920 gatunków roślin, a ponad 160 z nich jest ściśle chronionych. Występują tu mszaki, glony, grzyby, porosty. Do najbardziej znanych roślin występujących w Słowińskim Parku Narodowym zaliczyć możemy mikołajka nadmorskiego, malinę moroszkę, woskownicę europejskę, wrzośca bagiennego, widłaki, długosza królewskiego - oczywiście wszystkie wymienione rośliny znajdują się pod ochroną. Do najciekawszych obiektów znajdujących się w tym obiekcie przyrodniczym zaliczyć możemy ruchome wydmy, skansen słowiński we wsi Kluki, muzeum przyrodnicze w Smołdzinie, piękne szlaki turystyczne i cudowne widoki przyrodnicze.

    Wędrujące wydmy
    Na terenie Słowińskiego Parku Narodowego znajdują się obiekty unikatowe na skalę europejską - wędrujące wydmy. Najwyższą z nich jest Łącka Góra - prowadzi przez nią piękny i ciekawy szlak turystyczny. Należy dodać, że nazwa tej wydmy pochodzi od wioski Łączki, która została w XVIII wieku zasypana. Liczne wybrzuszenia w piasku powodują, że powierzchnia tej wydmy nie jest równa. W zagłębieniach między wydmami mogą się kryć pułapki - czyli tak zwane trzęsawki. Ciągłe przesuwanie wydm powoduje, że zasypywane są lasy, bagna i łąki. W miejscach, w których doszło do przesunięcia piasków wydmowych, możemy zobaczyć odsłonięte, stare szczątki drzew, a nawet całe martwe lasy.

Ostatnio dodane zadania: