Wybierz fraszkę, która najbardziej ci się podoba.

Temat utworzony · 2 Posty · 13 Wyświetlenia
  • Wybierz fraszkę, która najbardziej ci się podoba. Co sprawia, że tak ją oceniasz: jej brzmienie (np. poetyckość), trafność obserwacji, waga sprawy, której dotyczy, zaskakująca puenta, inne elementy? Przygotuj wnikliwe uzasadnienie wyboru, nie skupiaj się tylko na jednej kwestii.

fraszka: „ Rajska Depesza”

Jabłek nie jadam.
    Zmądrzałem.
    Adam.

• Najbardziej podoba mi się fraszka "Rajska Depesza”

Ujęła mnie jej prostota i zwięzłość myśli. Brak w niej wyszukanych metafor, porównań, czy epitetów. Jednym środkiem poetycznym użytym przez autora jest rym. To niesamowita trafność obserwacji.

Ogromna jest waga fraszki. Mamy tu przecież bezpośrednie nawiązanie do Biblii i grzechu pierworodnego. Składa się fraszka tylko z pięciu słów, a kryje w sobie ogromne pokłady treści. Gdy pomyślimy szerzej, w tych pięciu słowach odnajdziemy zagadnienia na długie dyskusje o rzeczach bardzo ważnych, jak na przykład grzech czy kara.

Fraszka łatwo wpada w ucho i jest prosta do zapamiętania. Ma interesujące brzmienie, dzięki zastosowaniu rymu: jadam - Adam.

Przewrotny jest też tytuł. Wszak Adam już nie był w raju, po spożyciu owocu zakazanego, a jednak to "Rajska depesza".

Ostatnio dodane zadania: