Przekształć fragment utworu Mirona Białoszewskiego.

#1465
Temat utworzony · 2 Posty · 15 Wyświetlenia
  • Przekształć fragment utworu Mirona Białoszewskiego - zamiast zdań pojedynczych i równoważników zdań zastosuj zdania złożone. Wyjaśnij, jak zmiana rodzaju wypowiedzeń wpływa na odbiór tekstu.

    aa960d59cf90477b0faa8d599cd0f13e.jpg

  • A jednak noce były lepsze, bo w nocy najwięcej było akcji, takich dla cywilów i na ochotnika. Tylko w nocy dało się przesunąć barykadę, bo właśnie o to chodziło. Pamiętam raz, kiedy widocznie straciliśmy kawałek terenu. a może to była taktyka, bo trzeba było przesunąć barykadę o ileś metrów w naszą stronę. O pierwszej, czy o drugiej, na Rybakach, już niedaleko przed wytwórnią, była zbiórka ochotników, na której było nas sporo, z dwudziestu paru chyba. Rozdano łopaty, kilofy i łomy i ruszyliśmy. Gdy dochodziliśmy do celu było cieplunio, nawet w tym momencie cicho i wszystko poszło w ruch. Za barykadą był jeszcze kawałek Rybaków i wylot, chyba to była zniżająca się jezdnia. Przeprowadzenie barykady było dosłowne, robiliśmy to płyta po płycie, szyna po szynie.

    Zmiana rodzaju wypowiedzeń wprowadziła uspokojenie. Tekst z bardzo dynamicznego stał się opisowy. Zniknęły burzliwe emocje towarzyszące wcześniejszemu opisowi. Opis stał się spokojny, niemal literacki. Wcześniej miał charakter mowy potocznej.

Ostatnio dodane zadania: