Napisz opowiadanie, które będzie mitem Twojego autorstwa.

#1448
Temat utworzony · 6 Posty · 21 Wyświetlenia
 • Napisz opowiadanie, które będzie mitem Twojego autorstwa.

 • Jak dla człowieka narodził się koń?
  Dawno temu, kiedy to słonie miały jeszcze krótkie nosy, a zebry nie miały pasków, człowiek mieszkał sam, bez zwierząt. Sam uprawiał rolę, wojował i sam pracował.

  Smutno mu było i ciężko, tęsknie przyglądał się silnym słoniom i odważnym lwom.
  -- Ach, jakby to dobrze mieć takich pomocników – myślał, ale co zrobić nie wiedział.
  Zdarzyło się któregoś dnia, że przechadzał się łąką i zobaczył rodzącą klacz. Zwijała się z bólu, bo źrebak był nieodpowiednio ułożony i nie mógł przyjść na świat. Pochylił się człowiek nad klaczą i pomógł jej w potrzebie. Ta z wdzięczności zaoferowała mu pomoc w obejściu przez rok. Popatrzył człowiek na klacz i pomyślał:
  -- W czym ta biedna istota, może mi pomóc, nie jest silna jak słoń, ani groźna, jak lew? Zgodził się jednak.
  Klacz okazała się bardzo przydatnym stworzeniem. Ciągnęła pług i dawała się dosiadać. A też ona była rada z opieki, jaką roztoczył nad nią człowiek.
  Gdy minął rok, klacz odeszła, ale przyzwyczaiła się do dobrobytu u człowieka i tęskniła. Opowiedziała innym koniom o pozytywnych stronach bycia u ludzi. Te zainteresowane mówiły:
  -- Wróć do tego człowieka, a my pójdziemy z tobą.

  Klacz zgodziła się i powróciła do dobrego człowieka, przyprowadzając całe stado. Tak to dla człowieka narodził się koń. Stał się jego przyjacielem i druhem. Pomagał w walce, jak i w czasie pokoju, a miłość do koni znana jest wśród ludzi do dziś.

 • Historia drogi mlecznej
  Zmierzchało. Zmęczony mag dodawał do mikstury ostatnie składniki. Wkrótce jego wielkie dzieło będzie gotowe. Jeszcze tylko ostatnie zaklęcie i wielki finał.

  Mag opadł w fotelu. Był szczęśliwy, Mógł wreszcie odpocząć. Nie przeczuwając nic, położył się spać. Wówczas do jego pracowni zakradli się dwaj rabusie – elfy z pobliskiego lasu. Z niemałym trudem, wyciągnęli sagan z miksturą przed chatkę maga, po czym załadowali go na smoka, który czekał na nich nieopodal. Smok zatrzepotał skrzydłami i ruszył w przestrzeń.
  Hałas obudził maga. Gdy zobaczył co się stało, zezłościł się ogromnie i jął ciskać czary w kierunku uciekinierów. Czar trafił w sagan z miksturą, który wystrzelił w powietrze, wylewając zawartość w przestworzach.

  Trzeba Wam wiedzieć, że podstawą mikstury było mleko jednorożców, więc na niebie powstała biała smuga, ciągnąca się hen, hen i zakręcająca w okrąg. Ludzie nazwali ową smugę Galaktyką, lub Drogą Mleczną.

 • Jak powstał świat?
  Kiedy na świecie nie było nic, była tylko pustka, jedna mała iskierka która nie wiadomo skąd się pojawiła, narobiła niezłego zamieszania.

  Zaiskrzyła się tysiącem iskier i sprawiła, że powstało światło. A gdy światło powstało, sprzeciwiło się ciemności i odeszło, a wraz ze światłem odeszły wszystkie drobinki, jakie ono oświetliło. Drobinki ścieśniły się i zagęściły, połączyły się w jeden twór, który dziś nazywamy Ziemią. Tak to powstała nasza planeta, która narażona była na wszelkie przeciwności: wichry, błyskawice, grady, burze, a z tych burz powstały morza i oceany. Z wichrem przyleciały drobinki dające początek malutkim organizmom, które rosnąc i zmieniając się wykształciły całe bogactwo roślin i zwierząt i oczywiście narodził się człowiek.

  Tak pokrótce przedstawia się historia powstania świata, z kataklizmu on się narodził, przeciwności losu dały mu życie. A wspaniałość wszelkiego życia jest dowodem, że nawet z najgorszego zła piękno wydostać się może.

 • Dlaczego kaktusy mają kolce?
  Na pustyni, kiedy jeszcze nie była tak sucha i piaszczysta jak dziś, obok innych kwiatów rosły kaktusy.

  Były bardzo pięknymi, lecz opryskliwymi roślinami. Na wszystko kręciły nosem i były wiecznie z czegoś niezadowolone. Nie były lubiane przez inne rośliny. Miały jednak wspaniałe skórzaste liście, dające kojący chłód.
  Kiedyś przejeżdżała obok kaktusów wróżka. Zmęczona podróżą chciała odpocząć w cieniu kaktusowych liści. Najeżyły się kaktusy i tak wywijały liśćmi, żeby nie dawały cienia. Zdenerwowała się wróżka i rozkazała liściom, aby te zwinęły się w trąbkę. Powstały suche twory, krótkie i szpetne.

  Wróżka srogo odpłaciła kaktusom za ich brak gościny. I dlatego kaktusy mają kolce.

 • Dlaczego żyrafy mają długie szyje,
  Dawno, dawno temu, kiedy to słonie miały jeszcze krótkie nosy a zebry nie miały pasków, pośród lasów mieszkała ciekawska żyrafa. Wszystko ją interesowało, od tego jak koliber spija nektar z kwiatów po pieśni wieczorne goryli. Wszędzie jej było pełno.

  Pewnego razu wybrała się żyrafa na przechadzkę. Obok jeziora dostrzegła ruch. Oto czarownica Filemona warzyła swój magiczny wywar. Żyrafa zaciekawiona podeszła bliżej, jednak wysokie trawy skrywały to, co chciała zobaczyć. Zaczęła wyciągać swą szyję dalej i dalej. Zauważyła to Filemona i rzuciła czar na żyrafę. Jej szyja zaczęła się wydłużać, rosnąć, rozszerzać się. Nim się żyrafa spostrzegła jej głowa była przy Filemonie a czarownica uśmiechając się głaskała ją po pysku.

  Od tej pory żyrafy maja długie szyje i mogą bez przeszkód zaglądać gdzie tylko zechcą.

  Dlaczego wierzby mają wiotkie łodygi,
  Dawnymi czasy, kiedy to wierzby nie miały długich witek, a proste i sztywne konary, zakochał się młodzieniec we wróżce wodnej. Ich miłość wybuchła gwałtownie, co nie spodobało się bogini lasów. Zamieniła ona młodzieńca w jawor, wróżkę zaś w wierzbę. Co dzień i co noc wróżka pod postacią drzewa płakała nad utraconą miłością. Konary jej łagodniały i wydłużały się, aż stały się długie i wiotkie. Wierzbę nazwano od tej pory płaczącą, z powodu wyglądu jej gałązek.

  Jak powstał wulkan u wybrzeży wyspy Samos.
  Pewnego razu Zeus odpoczywał na morskim wybrzeżu na wyspie Samos. Spostrzegł go Posejdon i postanowił zrobić mu psikusa. Rozkołysał fale i podmył brata morską bryzą. Zeus nie poznał się na dowcipie, lecz rozeźlił się bardzo i cisnął piorunem w Posejdona. Chybił jednak, ale od uderzenia powstał wulkan pośrodku fal, który na pamiątkę owego zajścia nazwano wulkanem Zeusa.

Ostatnio dodane zadania: