Napisz opowiadanie, którego głównym bohaterem będzie krasnal. Użyj różnych typów wypowiedzeń.

Temat utworzony · 3 Posty · 239 Wyświetlenia
  • Napisz opowiadanie, którego głównym bohaterem będzie krasnal. Użyj różnych typów wypowiedzeń.

• Krasnal i skarb.

W pewnej wiosce mieszkał krasnal. Co rano wychodził z kilofem do pobliskiej kopalni w poszukiwaniu złota. Inne krasnale mówiły mu, że nic tam nie ma, że tylko czas marnuje. On jednak był uparty. Trzeba pracować! - Mawiał.

Pewnego dnia, była to środa, krasnal wyruszył do kopalni. Dzień był piękny, majowy. Napotkani towarzysze mówili:
    -- Choć z nami nad jezioro! – Tam woda czysta, przejrzysta, w sam raz na kąpiel.
    -- Nie, ja muszę pracować! – Odpowiedział im krasnal i ruszył przed siebie.
    Tego dnia krasnal miał nie zapomnieć do końca dni swoich. Oto po latach poszukiwań znalazł wreszcie skarb, o którym marzył. Uradowany zebrał samorodki do torby i ruszył do domu.
    -- Patrzcie!
    Znalazłem skarb! – krzyczał do kąpiących się.
    Oni zadziwili się bardzo i mówili, że ma krasnal niewyobrażalne szczęście. Jak jeden mąż wszyscy ruszyli do kopalni. Chcieli również odnaleźć złoto.

A krasnal? Krasnal rozłożył sobie kocyk nad jeziorem i rozkoszował się majowym dniem i znalezionym skarbem.

inne opowiadanie znajdziesz pod tym linkiem: https://szkolnecentrum.pl/topic/599/baśń/5

• Króciutka historia
    Pewnego ranka krasnal wstał wcześniej niż zwykle. Zapakował swoją torbę i wyruszył do kopalni.
    -- Dziś będzie ten dzień! Znajdę skarb! – mruczał pod nosem.
    Przekopywał skrupulatnie centymetr po centymetrze ziemię, ale nic nie znalazł. Rozeźlił się bardzo i rzucił kilof w kąt.
    -- Nie będę już szukał skarbów! Zajmę się ... Tylko czym? - pomyślał
    -- Wiem! Zostanę śpiewakiem!
    Jak postanowił, tak zrobił. Od tej pory po lesie zamiast odgłosów z kopalni, snuła się pieśń krasnala o złocie. Wszyscy woleli wcześniejsze odgłosy, ale nic nikt mu nie mówił!

Komentarze do zadania:

Ostatnio dodane zadania: